למה דולה?

הרבה פעמים אני שומעת את השאלה הזו ורואה אותה בפורומים השונים. 

נשים רבות אומרות "אמא שלי תהיה איתי" או "בעלי הוא הדולה שלי". קודם-כל, חשוב לי להדגיש כי אני מכבדת כל דעה וזכותה של כל אשה להחליט את מי היא רוצה איתה בלידה. אבל - הדולה באופן מוחלט לא באה במקום אמא או בעל או שניהם. להיפך - ברוב הלידות אותן אני מלווה, הבעל נמצא בחדר-הלידה והוא שותף פעיל ויש לו את התפקידים שלו.

בלידות רבות נמצאת גם אמה של היולדת ולפעמים גם אחותה או גיסתה או חמותה. גם לבת-המשפחה המלווה יש את התפקידים שלה אבל היא לא דולה - וגם דולה היא לא בעל או אמא.

דולה מוסמכת היא אשת-מקצוע לכל דבר ועניין, עם התמחויות שונות, המטפלת במגוון כלים בשלבים השונים של הלידה וכן - מאד עוזרת גם לבעל או לאמא או לשניהם בתיפקוד שלהם מול היולדת. הדולה בפירוש תפעיל עבורך את המלווים שלך בצורה הטובה ביותר. הדולה שלך היא העוגן שלך ושל מי שבחרת שילווה אותך בחדר-הלידה. 

 

אני נפגשת איתך מספר פעמים (לפי הצורך שלך) לפני הלידה, בעלך כמובן מוזמן להשתתף - ובשיחות האלו אנחנו בונות תכנית-לידה לפי צרכיך ורצונותיך, מבררות שאלות, חרדות וכל מה שעולה בדעתך. איתי את יכולה להיות פתוחה ולשאול גם דברים אינטימיים, מביכים, או מדאיגים. כאשר את בוחרת את הדולה שלך, החשוב ביותר הוא לבנות אמון הדדי ושתרגישי שאת יכולה להיות פתוחה איתה ושאתן מתחברות. שיש כימיה. ואם יש אמון וכימיה - אז את יכולה לדבר על הכל. כאשר הלידה מתקרבת, אני לרשותך מתי שתרצי, לשאלות, להתייעצויות וזה באמת הזמן בו היולדות שלי יוצרות איתי קשר לעתים מאד קרובות, לפעמים כמעט כל יום, לכל שאלה הקשורה בהריון ובסימני הלידה המתקרבים, לבקש עצה ולפעמים סתם לפרוק.

כאשר את יוצאת לביה"ח, את מעדכנת אותי ואם התקבלת ללידה - אני מיד יוצאת אליך. בחדר-הלידה - ולא משנה כמה שעות הלידה אורכת - אני נמצאת איתך, לידך, דואגת לך, לאינטרסים שלך מול הצוות ועוזרת לך בקבלת החלטות. אם הצוות מייעץ לך עצות (כמובן שאיני מתערבת בהחלטות רפואיות). אני יכולה, על סמך ניסיוני - להמליץ לך לקבל את ההצעה או לא. 

יש לי יש ארגז-כלים ומבחר שיטות להתקדם ולקדם אותך בלידה ואני  בוחרת את מה שמתאים לך ביותר במצב הנתון ובהתאם לסוג הלידה שבחרת (טבעית או אפידורלית).

חשוב לזכור (במיוחד אם זו לידה ראשונה שלך) - בחדר-הלידה רוב הזמן את לבד (עם המלווה שלך כמובן). המיילדות באות פעם בכמה זמן, חותמות על המוניטור - וזהו. מדי פעם מתבצעת בדיקה וגינלית ואם יש צורך, ניתנים טיפולים שונים. אבל רוב-רובו של הזמן את לבד, בלי שום הדרכה ושום אדם מקצועי לידך. המיילדת נמצאת לצידך ולא עוזבת אותך, מדריכה ומכוונת אותך רק בשלבי הלידה בהם את בפתיחה מלאה ולוחצת ומתקדמת לפי הוראותיה. כאמור, ברוב הזמן וזה יכול להימשך שעות רבות, את לבד.

אני איתך כל הזמן, גם מפעילה את גופך במבחר שיטות, גם מרגיעה ואפילו מרדימה אותך למנוחה אם צריך, מנטרת את מצבך, משתמשת בשמנים, רפלקסולוגיה, שיאצו, ריבוזו וכל מה שמתאים לכל שלב בלידה ולך באופן מיוחד - ומוודאת שבזמן הלידה - אם הכל הולך כשורה - שהכל יתבצע לפי תכנית הלידה שלך. רוב היולדות שלקחו דולה טובה ומקצועית יגידו לך שזה לא מותרות, שזה לא סתם, שהן לא יילכו ללידה בפעם הבאה בלי הדולה ושזה הדבר הטוב ביותר שאת יכולה לפרגן לעצמך ללידה שלך. 

ההוכחה הטובה ביותר היא היולדות שלי שמתקשרות אלי ממש עם תחילת ההריון הבא כדי לסגור איתי מראש ללידה הבאה.

איך ומתי לבחור דולה?

איך לבחור דולה? מתי הזמן המתאים להיפגש ולהחליט?

ובכן, תהליך בחירת הדולה המתאימה לכם הוא פשוט למדי, אך חייב להתמקד בדברים החשובים באמת: קודם-כל, על האשה/הזוג לדעת פחות-או-יותר באיזה בי"ח או איזור הם מעוניינים ללדת. לכן, על החיפוש להתמקד בראש-ובראשונה על דולות העובדות קבוע בבתי-החולים באזור המבוקש עבורכם ואשר מתגוררות במרחק סביר מביה"ח ויכולות להתחייב להגיע ללידה.

האופי והאוריינטציה של הדולה חשובים מאד: אם אתם מחפשים דולה "רוחנית", או "אימהית", או אחת שתזרום בשמחה עם אפידורל - יש לבחור דולה שמעידה על עצמה שהיא מתאימה לצרכיכם ולמה שאתם מקווים לקבל בלידה. תבדקו היטב שהדולה מוסמכת ובעלת-תעודה ואם אתם סומכים על החזרים מקופות-החולים - תוודאו שאתם מקבלים קבלה חתומה כחוק ותעודת הסמכה. כדאי לבדוק המלצות מיולדות אחרות ורובן גם ישמחו אם תפנו אליהן בפרטי לקבלת דעה ועוד חיזוק. באתר הזה ובדף העיסקי שלי בפייסבוק תמצאו שלל המלצות של יולדות שלי. 

לאחר כל זה, בוודאי הגעתם לפחות לשתיים-שלוש דולות שנראות לכם. זה הזמן להרים טלפון. לדבר, לגשש. לשאול, להתרשם קודם-כל מהדולה שמעברו השני של הקו. אם אחרי השיחה נראה לכם כי מדובר בדולה הנשמעת לכם מתאימה - תקבעו איתה מפגש היכרות. רוב הדולות לא יגבו כסף על המפגש הזה - אבל מומלץ לברר מראש. למפגש תבואו מוכנים, עם כל השאלות והחששות או הציפיות - ותתרשמו אישית. הדבר החשוב ביותר הוא הכימיה בין הדולה ליולדת ולבן-זוגה/מלווה וכו'. 

מתי הזמן לעשות את כל התהליך הזה? אני ממליצה בסביבות שבוע 25-30. אל תשכחו שהדולה מלווה אתכם גם בתהליך ההריון והיא עוגן וכתובת לכל שאלה או בעיה בדרך. חשוב מאד לשריין את הדולה שבחרתם כדי שתהיו בטוחים שהיא פנויה עבורכם. להריוניות שכבר יודעות מי הדולה המבוקשת (בעיקר לאור לידה חוזרת עם אותה דולה אם הייתם מרוצים) כדאי לשריין אותה מוקדם יותר. 

 

אז מה סיכמנו: בסביבות שבוע 25-30 תתחילו לגשש, להתוודע (גם בפייסבוק) לדולות העובדות באיזור בו אתם רוצים ללדת, תבדקו ניסיון והמלצות של יולדות, תרימו כמה טלפונים ותקבעו פגישה עם מי שנראית לכן ונשמעת לכן נעימה ומקצועית בטלפון. לא כדאי לקבוע עם הרבה דולות שכן אז סתם תתבלבלו. אם הכימיה זורמת ביניכם והתרשמתם לטובה וגם בדקתם את ההמלצות - תסגרו איתה כדי שתוכלו ליהנות ממה שיש לה להציע גם במהלך ההריון ועד ללידה. 

אבל אף פעם לא מאוחר - וגם אם החלטתם על דולה בשלב מאוחר ואפילו סמוך ללידה - זה גם בסדר גמור רק צריך להביא בחשבון שייתכן והדולה שאותה אתם רוצים לא תהיה פנויה. 

אז למה אתן מחכות ? תבדקו את ההמלצות של היולדות שלי ותתקשרו אלי ל-0544-888688 ואני אכין תה ועוגיות לפגישה שלנו.

 

שיהיה בשעה טובה ומוצלחת!