חיפוש
  • קרין טאוב | דולה

ויב"ק / לנל"ק

אלו ראשי תיבות ללידה שנקראת בשפה המקצועית "פוסט-סקציה".

ויב"ק - Vaginal Delivery after C-Section -VBAC -

לנל"ק - התרגום העברי: לידה נרתיקית לאחר קיסרי.

עד לפני שנים לא רבות, האימרה המקובלת היתה "פעם קיסרי - תמיד קיסרי" וההגבלה היתה שניים-שלושה ניתוחים קיסריים לאשה ולא יותר וזאת בגלל החשש כי צלקת הניתוח תיפתח בעת מאמץ צירים ולידה - דבר שיגרום דימום מאסיבי ונזקים מכל הסוגים.

היום, לאחר התקדמות רבה בשיטות ניתוח, תפירה, חומרי תפירה וכו' - מקובל לאפשר לאשה גם אחרי ניתוח קיסרי לנסות ללדת לידה וגינלית רגילה, תוך הבנה של הטראומה הפיזית והנפשית והחשיבות של לידה רגילה והחיבור עם התינוק החדש וכל מה שכרוך בכך.

המפתח הוא, כמובן, הסיבות שהובילו לניתוח הקודם והאם הן עדיין קיימות בהריון שלאחריו. אם, לדוגמא, הניתוח היה בגלל מצג-עכוז, ובהריון הנוכחי העובר במצג-ראש - הרי אין סיבה שלא לנסות ללדת רגיל.

תמיד עדיף להתחיל לנסות לידה רגילה. אבל אשה שילדה פעם אחת בקיסרי - נחשבת ל"ויב"קית" לכל הלידות שיבואו וזאת משום שעדיין יש להתחשב בעובדה שיש צלקות ברחם ובכל שכבות הבטן באיזור הניתוח. לידת ויב"ק תתנהל בצורה שונה מאשר לידה רגילה, כאשר הצוות (מיילדות ורופאים) מנטרים את המצב בצורה יותר הדוקה, מנהלים את הלידה בעדינות ונמנעים ככל האפשר משימוש בפיטוצין וזירוזים אחרים וכמובן משיטות יילוד קצת יותר אגרסיביות.

גם הדולה, כמובן, מכינה את היולדת הויב"קית בצורה אחרת ותשתמש במשך הלידה בשיטות וחומרים עדינים המותאמים למצב. כאשר היולדת הינה "פוסט-סקציה" - חשוב מאד לבחור בית-חולים שמאפשר ככל הניתן לידות כאלו וחשוב מאד לקחת דולה שמתמחה בלידות כאלו, שתלווה את התהליך מההכנה ללידה ועד שהבייבי בידיים של אמא.

אחוז ההצלחה בלידות ויב"ק הוא גדול מאד ורוב הנשים מצליחות ללדת רגיל, אם הבעיה שהובילה לניתוח הקודם כבר לא קיימת. ואכן, ברוב הפעמים לא מדובר בבעיות חוזרות.

אני מלווה לידות כאלו בהצלחה בעיקר בביה"ח לניאדו - שם הצוות קשוב וסבלני ותומך מאד בלידות כאלו ונותן את הזמן והטיפול ללא לחץ ומכל הלב, אבל, כמובן, מלווה לידות ויב"ק בבתי-חילים בכל איזור המרכז.

שיהיה בשעה טובה ומוצלחת!


17 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

הריון בזמן קורונה

נכון לעכשיו, אין אינדיקציות כי נגיף הקורונה עובר לעובר. כמובן שחשוב מאד לעשות הכל, במיוחד בזמן ההריון, על-מנת להישמר מהדבקה כדי להגיע ללידה בריאה ולא לקחת שום סיכונים.